Wykładzina do mieszkania. Jaką wybrać?

Stosowanie wykładzin to popularny sposób na wykończenie podłóg w wielu rodzajach pomieszczeń – w mieszkaniach i domach prywatnych, w biurach i firmach usługowych, w pomieszczeniach o charakterze przemysłowym i wielu innych. W tym przypadku skupimy się jednak na wyborze produktu przeznaczonego do użytku prywatnego. Na wstępie warto zatem zapoznać się z dostępnymi w sprzedaży popularnymi rodzajami wykładzin podłogowych.

Wykładziny podłogowe i ich rodzaje

Zasadniczo mówimy o dwóch głównych grupach tego typu produktów. Są nimi wykładziny dywanowe i elastyczne. W każdej z tych dwóch kategorii istnieją dodatkowe podkategorie, o których również warto powiedzieć kilka słów.

Do grypy wykładzin dywanowych zaliczamy dwie różne rodziny produktów: wykładziny wykonane z materiałów naturalnych tj. wełna owcza, wełna wielbłądzia, sizal, trawa morska, bawełna, włókna kokosowe oraz wykładziny wykonane z materiałów sztucznych tj. poliester, akryl, nylon czy polipropylen. Oczywiście w wielu współcześnie spotykanych produktach, następuje połączenie materiałów naturalnych i sztucznych, stąd możemy mówić także o wykładzinach mieszanych. Dodatkowej kategoryzacji wyrobów tego typu możemy dokonać na podstawie sposobu ich produkcji. W tym sensie możemy mówić o wykładzinach dywanowych tkanych, tuftowanych i flokowanych. Pierwszy sposób produkcji dotyczy materiałów naturalnych. Drugi, polegający na wszywaniu włókien w specjalną osnowę, to zwykle łączenie materiałów sztucznych i naturalnych. Trzeci sposób to łączenie włókien sztucznych lub naturalnych z tworzywem sztucznym tj. żywica syntetyczna lub płynny polimer (są podstawą do trzymania włosia).

Do grupy wykładzin elastycznych, o gładkiej, jednolitej powierzchni, dobrze dopasowujących się do podłoża, zaliczamy m.in. produkty wykonane z takich materiałów jak: PCV, korek, linoleum (współcześnie praktycznie wyparte przez produkty powstałe na bazie PCV) lub kauczuk. Tego typu wykładziny posiadają liczne zalety. Są m.in. bardzo trwałe, odporne na ścieranie, łatwe do utrzymania w czystości i odporne na wilgoć, mają właściwości wyciszające (produkty wykonane z korka), antypoślizgowe, antystatyczne i antybakteryjne.

Wykładziny przeznaczone są do użytku w warunkach domowych

Nie ma zasadniczych przeciwwskazań w używaniu którejkolwiek z wcześniej przywołanych kategorii wykładzin w warunkach mieszkalnych. Jest wręcz przeciwnie. Każdy z materiałów, z jakich współcześnie wykonuje się wykładziny ma wiele indywidualnych zalet i nie ma żadnych większych przeciwwskazań do stosowania tych materiałów w mieszkaniach prywatnych. W praktyce jednak, chociażby w przypadku osób borykających się z alergiami, korzystanie z wykładzin dywanowych, a zwłaszcza tych wykonanych z naturalnej wełny może być niewskazane – sama wełna może działać uczulająco, a dodatkowo w wykładzinach z dłuższym włosiem łatwiej o rozwój roztoczy, które mogą nasilić objawy alergii. Dla osób walczących z alergiami lub tych, którym zależy na utrzymaniu wysokiego poziomu czystości w wielu pomieszczeniach mieszkalnych, szczególnie w łazience i w kuchni, polecany jest zakup wykładzin elastycznych, wykonanych z trwałego PCV lub antypoślizgowego kauczuku.

W przypadku wykładzin przeznaczonych do użytku domowego wiele zależy również od naszego indywidualnego poczucia estetyki. Zwykle przyjmuje się, że do ozdobienia podłóg w takich pomieszczeniach jak przedpokój, sypialnia, pokój dziecięcy czy salon, stosuje się wykładziny dywanowe o jak najlepszej jakości. Natomiast w przypadku pomieszczeń, w których w sposób naturalny trudniej o zachowanie czystości, stosuje się wykładziny elastyczne, które zwyczajnie łatwiej sprzątać i które wykazują większą odporność na uszkodzenia oraz wilgoć.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *