Top 5 najczęstszych usterek orynnowania

Bezpieczny, funkcjonalny dom to mozaika wielu elementów. Aby wszystko ze sobą świetnie współgrało, absolutnie niezbędne jest zadbanie o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Także ten, o którym łatwo zapomnieć. Bo właśnie te drobiazgi często uprzykrzają nam życie i powodują, że dom tylko z pozoru jest zabezpieczony, estetyczny oraz spełniający swoje najistotniejsze role. Problemy, które prędzej czy później dotykają większość właścicieli domów, to uszkodzenia systemu odprowadzania wody deszczowej.

O rynnach łatwo zapomnieć – nierzadko bowiem inwestorzy mają większe problemy na głowie niż wybór najlepszego systemu odprowadzania deszczówki. Decyzja, aby wybrać rozwiązanie najbardziej ekonomiczne, nierzadko skutkuje niską jakością orynnowania. Ma to swoje konsekwencje – przede wszystkim w postaci przeróżnych uszkodzeń, usterek i awarii, które spowodować mogą poważne szkody dla domu. Kiedy rynny oraz rury spustowe nie działają tak jak powinny, narażamy się na straty związane przede wszystkim z zalaną elewacją. Może mieć to przeróżne skutki – tak natury estetycznej, jak i konstrukcyjnej. Wszakże zawilgocony mur to siedlisko grzybów, które z łatwością mogą osłabić całą konstrukcję domu, narażając przy tym domowników na poważne problemy zdrowotne.

Mimo wszystko zdecydowana większość usterek związana z orynnowaniem nie pociąga za sobą poważnych prac naprawczych, a osoby mające podstawową wiedzę dotyczącą prac budowlanych czy remontowych z wieloma problemami mogą poradzić sobie samodzielnie. Warunkiem niezbędnym jest regularna kontrola stanu rynien oraz rur spustowych oraz szybkie reagowanie w sytuacji, gdy do jakiejś awarii dojdzie. Właśnie dlatego, specjaliści zalecają minimum dwa razy w roku dokładne sprawdzenie stanu całego systemu – jesienią, przed sezonem zimowym oraz wiosną, zaraz po przejściu mrozów. Dobrze jednak kontrole te przeprowadzać zawsze, gdy dom narażony jest na działanie skrajnych warunków pogodowych – np. po letnich nawałnicach oraz intensywnych burzach. Wykrycie usterki zanim zamieni się ona w poważne uszkodzenie pozwoli łatwo pozbyć się kłopotu.

Oto pięć najczęstszych, a zarazem łatwych w naprawie problemów związanych z systemem odprowadzania wody deszczowej!

1. Rozszczelnienia

Rozszczelnienia pojawiające się w rynnach to problem, z którym wielu właścicieli domu mierzy się po trudnych zimach. Przyczyn usterki tego typu może być kilka, jednak ta najbardziej powszechna związana jest z obciążeniem lodem i śniegiem, który zalega w środku rynien oraz rur spustowych. Jego zwiększająca się masa to ogromny problem dla systemu wykonanego przede wszystkim z tworzywa sztucznego, które ma ograniczoną odporność. Przyczyną rozszczelnienia może być jednak także promieniowanie UV. W obydwu wypadkach bardzo często pierwszym błędem jest nieuwzględnienie rozszerzalności termicznej tworzywa podczas montażu.

W wypadku problemów tego typu może nie obejść się bez pomocy fachowca, który dobrze zna zamontowany system i potrafi przewidzieć to, jak pracować będzie rynna w sytuacji zmieniających się temperatur. Pierwszym krokiem przy naprawie będzie wymiana przeciekających, uszkodzonych złączek oraz ponowny – tym razem poprawny – montaż nowych.

W sytuacji, gdy do rozszczelnienia dochodzi ponownie, po kolejnym sezonie zimowym warto rozważyć wymianę całego systemu rynnowego. Może to bowiem oznaczać, iż wybrane orynnowanie jest zupełnie niedostosowane do warunków śniegowych panujących w danym regionie.

2. Usterki związane z korozją

Innym problemem  mającym nierzadko bardzo podobne konsekwencje w postaci zalewania elewacji, są dziurawe rynny, których przyczyną może być korozja. A ta z kolei to wynik słabej jakości materiału, z jakiego zostały wykonane elementy orynnowania. I to jeden z najważniejszych powodów dla którego nie warto kupować najtańszych systemów – te bowiem nierzadko nie posiadają odpowiednio zabezpieczenia. Kupując więc orynnowanie należy bezwzględnie sprawdzać certyfikaty jakości materiałów z jakich zostały wykonane. Kierowanie się ceną, choć intuicyjne, nie musi być przy tym najlepszym rozwiązaniem. Na rynku kupić można bowiem świetne produkty – jak choćby systemy produkowane przez polską firmę Galeco, które są nie tylko konkurencyjne pod względem jakościowym, ale także finansowym.

Bardzo ważnym elementem zabezpieczającym stalowe rynny przed korozją jest także ich poprawny montaż. Niedopuszczalne jest bowiem ich cięcie szlifierką kątową – na tak przyciętej krawędzi bowiem wypala się bowiem warstwa ocynku chroniąca przed korozją. Docinając je należy używać odpowiednich nożyc do blachy.

- Stal, z której wykonane są rynny, to materiał długowieczny ze względu na jej przekrój. Wysoką trwałość zapewnia zastosowanie czterech warstw ochronnych: powłoki organicznej, podkładu, warstwy pasywacyjnej i ocynku. - wyjaśnia Marcin Przybyłek, ekspert Galeco oraz szef Śląskiego Biura Handlowego Galeco w Mikołowie.

3. Zarysowania na rynnach

Choć w celu ochrony rynien i rur spustowych przed zarysowaniami, wielu producentów stosuje folię ochronną, zdarza się, iż do takich usterek dojdzie. O tym jakie może mieć to konsekwencje dla systemu opowiada Marcin Przybyłek:

Zarysowanie elementów stalowych orynnowania, np. podczas montażu, nie jest problemem w sytuacji, kiedy uszkodzona została tylko powłoka lakieru. – mówi Marcin Przybyłek, ekspert GalecoWarstwa ocynku znajdująca się pod lakierem „zabliźnia” uszkodzone miejsce na zasadzie elektrolizy. Jednak ze względów estetycznych i technicznych każdą uszkodzoną powłokę lakierniczą zalecamy zabezpieczyć lakierem zaprawkowym, pamiętając o wcześniejszym odtłuszczeniu zarysowanego miejsca” – dodaje.

4. Wygięta rynna

Usterka rynny, która najczęściej powoduje poważne straty finansowe i zmusza do wymiany wszystkich zniszczonych elementów to wszelkie deformacje i wygięcia rynien. Problemy tego typu spowodowane są najczęściej słabej jakości materiałem – szczególnie zaś blachą o zbyt małej grubości. Wygięcia wynikać mogą także z błędów przy montażu, przede wszystkim zaś źle zamocowanych rynhaków. W takiej sytuacji każde obciążenie, jak choćby ciężki śnieg czy sople, mogą spowodować deformacje elementów orynnowania.

Wyginać mogą się także rury spustowe wykonane z tworzywa pvc – taka usterka najczęściej jest efektem błędnego montażu. Zdarza się to, gdy obejmy nie są montowane z zachowaniem odpowiedniego odstępu (1,8m) – kiedy odcinki między nimi są za rzadkie i którejś obejmy zabraknie, a rura narażona jest na działanie słońca, może dojść do wybrzuszeń i wygięcia rury w kształt banana.

Niestety mając problem tego typu nie ma łatwej rady – jedynym wyjściem jest bowiem zmiana zniszczonych elementów na nowe.

5. Niepoprawne połączenie rynny z rurą spustową

To jeden z tych błędów, przy których łatwo wskazać winnego. Błędne połączenia między poziomym a pionowym elementem systemu odprowadzania deszczówki to bowiem wina osoby montującej orynnowanie. A przecież właśnie to miejsce stanowi najsłabszy punkt orynnowania. Nieszczelność systemu w miejscu połączenia, która wynika z niechlujności lub braku doświadczenia montera powoduje, iż orynnowanie właściwie nie pełni swojej funkcji.

Marcin Przybyłek Galeco
Marcin Przybyłek

Aby mieć pewność, iż wszystko zostanie wykonane poprawnie, do prac należy zatrudnić dobrego dekarza, który nie tylko dobrze dopasuje obydwa elementy, ale także dobrze je połączy i zapewni im stabilność. - W przypadku orynnowania Galeco mamy do dyspozycji łącznik klamrowy oraz łącznik z hakiem. Doświadczenie i skala sprzedaży pokazują, że łącznik z hakiem jest wybierany częściej przez dekarzy ze względu na swą funkcjonalność (centralne podparcie hakiem punktu łączenia dwóch rynien). – mówi Marcin Przybyłek.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *