Renowacja dachów – poradnik

To normalne, że po kilku latach użytkowania dach wymaga odnowienia, a w skrajnych przypadkach – całkowitej wymiany. Podpowiadamy, jak poddać dach renowacji i tym samym zyskać pewność i bezpieczeństwo na długi, długi czas!

Zanim przystąpisz do renowacji dachu

Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj odnowy, musisz dokładnie przyjrzeć się stanowi dachu. Może się bowiem okazać, że pokrycie będzie tak zaawansowanie zniszczone, że renowacja nie da rady i tylko całkowita wymiana wchodzi w grę. Precyzyjna analiza wyglądu dachu pozwala również dobrać pasującą technologię i materiał, a w niektórych przypadkach – wentylację.

Na co głównie zwrócić uwagę podczas oględzin stanu pokrycia dachowego?

  • stan techniczny poszczególnych elementów: rynien, rur spustowych czy koryt opadowych,
  • rodzaj wyprofilowania spadków połaci dachu,
  • stan techniczny poszczególnych obróbek dachowych: murów ogniowych, kominów czy koryt odpływowych,
  • stan techniczny aktualnej papy – procent zawilgocenia oraz uszkodzenia mechanicznego.

Renowacja dachów z papy – przebieg

Najogólniej rzecz ujmując, renowacja dachów z papy polega na usunięciu uszkodzeń takich jak zgrubienia, pęcherze, fałdy, pęknięcia, itp. Zwykle wystarczy je ściąć i wyrównać, jednak w poważniejszych przypadkach konieczne okaże się ich głębsze wycięcie oraz załatanie nową warstwą papy.

Co zrobić, gdy pod starą powierzchnią z papy pojawi się wilgoć? Aby efektywnie ją odprowadzić, trzeba rozszczelnić (np. wiertarką) nawierzchnię obecnej papy aż do warstwy, w której ów wilgoć się znajduje. Ponadto poleca się zastosować system izolacji zrobiony z papy perforowanej i kominków wentylacyjnych. Odpowiednie proporcje to jeden kominek na około 50 m² dachu.

Dlaczego tak ważne jest regularne odnawianie pokryć dachowych?

Najczęstszym powodem tworzenia uszkodzeń i plam z wilgoci są nieszczelności w połączeniach dachu, nieprawidłowy rodzaj papy albo błędy budowlane. Jeżeli te powody nie zostaną wyeliminowane, dach będzie niszczyć się szybciej przez przeciekającą wodę, bo materiały, z którego został wykonany, stracą swoje właściwości fizyczne. To z kolei oznacza częstszą renowację lub nawet całkowitą wymianę pokrycia dachowego. Jeśli zatem chcesz, by dach z papy wciąż odgrywał swoją rolę bez zarzutu, poddawaj go systematycznym renowacjom – w końcu to najważniejsza część Twojego domu!

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *