Nowoczesne frezowanie

Precyzyjne oddzielenie materiału przy użyciu narzędzia skrawającego nazywamy frezowaniem. Analogicznie, do wykonywania tego rodzaju zadań używane są narzędzia zwane frezarkami.

Technologicznie zaawansowane, nieustannie poddawane innowacjom zapewniają wysoką jakość wykonywanych zadań. Narzędzia CNC wykonujące określone ruchy zagłębiają się w obrabianym materiale, zdejmując wióry o różnej i zmiennej grubości. Frezarki wykorzystują narzędzia wieloostrzowe.

Czym jest frezowanie

Frezowanie uważa się za najbardziej wydajną technologię obróbki skrawaniem. Z uwagi na wszechstronność możliwości, jaką daje, jest ono najczęściej stosowane.

Frezowanie pozwala na obrabianie powierzchni o różnej powierzchni, począwszy od płaskich, poprzez krzywoliniowe po brzegi gwintów czy koła zębate. Nowoczesne narzędzia CNC pozwalają na obróbkę różnych materiałów, stąd też możliwe jest frezowanie aluminium, mosiądzu i stali nierdzewnej.

Podział rodzajów frezowania

Różnorodne sposoby wykonywania frezów pozwalają podzielić frezowanie na określone grupy. Do tychże zalicza się:

  • frezowanie walcowe,
  • frezowanie czołowe,
  • frezowanie skośne,
  • frezowanie walcowo-czołowe.

O frezowaniu walcowym mówimy w momencie, w którym frez skrawa powierzchnię walcowatą, natomiast z frezowaniem czołowym mamy do czynienia, gdy zęby freza skrawają powierzchnię czołową. Z kolei frezowanie skośne ma miejsce, gdy oś obrotu ostrza jest pod kątem innym niż 0 st. oraz 90 st.

Oprócz wyżej wymienionego podziału pod kątem technologicznym, frezowanie możemy także sklasyfikować, biorąc pod uwagę kryterium konstrukcyjne oraz kryterium kinematyczne.

Kryterium konstrukcyjne dzielimy na frezowanie pełne tzw. trzystronne, podczas którego obróbce są podawane trzy powierzchnie; frezowanie niepełne, czyli dwustronne, oraz frezowanie jednostronne zwane także swobodnym, które polega na obróbce tylko jednej powierzchni.

Wspomniany podział kinematyczny to z kolei frezowanie współbieżne i przeciwbieżne. Frezowanie współbieżne ma miejsce, gry przedmiot poddawany obrabianiu przesuwa się zgodnie z kierunkiem ruchu ostrza, natomiast frezowanie przeciwbieżne – odwrotnie.

Frezowanie materiałów

Jak już wspomnieliśmy, narzędzia CNC pozwalają na obróbkę wielu różnorodnych materiałów. Każdy z nich to oprócz standardowych procedur mają swoje konkretne wymagania. Jeśli weźmiemy frezowanie aluminium, musimy pamiętać o stosowaniu odpowiedniego chłodziwa. Dzięki temu unika się przywierania. Trzeba także pamiętać o właściwym dobraniu frezów, które w przypadku aluminium mogą być m.in. nasadowe, trzpieniowe oraz zwykłe.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *