Na czym polega montaż listew sufitowych

Listwy sufitowe – proste bądź bardziej ozdobne – to wspaniały sposób na wykończenie ścian, subtelne przełamanie ich monotonii, a także postawienie kropki nad „i” w aranżacjach zarówno klasycznych, jak i bardziej nowoczesnych. W przeciwieństwie do ręcznie wykonywanych niegdyś sztukaterii są stosunkowo tanie i łatwe w montażu. Jak należy go przeprowadzić?

Po pierwsze, trzeba dobrać właściwy rozmiar fasety do rozmiarów pomieszczenia i wysokości stropu. Składowanie listew sufitowych we wnętrzu, w którym mają być zamocowane, przez 1-2 doby pozwoli im się „zaaklimatyzować”, co minimalizuje ryzyko wystąpienia ewentualnych problemów z montażem. Dobrze jest w tym czasie upewnić się, że wszystkie elementy są zgodne w zakresie rozmiaru i ornamentu.

Cięcie

Kluczowe jest przygotowanie podłoża, czyli miejsc styku sufitu ze ścianami. Fragmenty te powinny być odtłuszczone, czyste i suche. Kolejny ważny etap to odpowiednie docięcie listew, zwłaszcza w narożnikach. Warto użyć w tym celu piłki z drobnymi ząbkami. Dużym ułatwieniem będzie zastosowanie tzw. skrzynki uciosowej. Listwę umieszcza się w niej wzorem do góry, a następnie dociska: lewe ramię, które ma być mocowane na zewnętrznym narożniku, w lewym wycięciu skrzynki, a prawe w prawym. W przypadku narożników wewnętrznych – odwrotnie. Można też skorzystać z gotowych naroży, które mocuje się w pierwszej kolejności.

Klejenie

Przed klejeniem trzeba sprawdzić, czy kąty docięcia się zgadzają, a także czy same listwy sufitowe dokładnie przylegają. Klej montażowy (niezawierający rozpuszczalników) nakłada się np. pistoletem pneumatycznym na powierzchnię styku ze ścianą i sufitem, a także na łączenia. Następnie całość dociska się w określonych miejscach. Wilgotną gąbką usuniemy ewentualny nadmiar kleju.

Wykończenie

Po jego wyschnięciu można zabrać się do wypełnienia szczelin klejem lub elastyczną szpachlówką do styropianu i pianki poliuretanowej. – Pod żadnym pozorem nie używajmy silikonowych wypełniaczy, ponieważ nie pokryje ich farba – ostrzega fachowiec ze sklepu Kraina Barw. – Przed jej nałożeniem trzeba jeszcze doszlifować styki papierem ściernym. – dodaje

Malowanie

Listwy sufitowe najczęściej są wstępnie pomalowane emulsyjną farbą podkładową na bazie polimerów, co pozwala od razu nałożyć na nie farbę wodną. Podobnie jak w przypadku kleju, i tutaj nie można stosować substancji zawierających rozpuszczalniki. Jeżeli listwy mają mieć docelowo inny kolor niż ściana lub sufit, trzeba pomalować je przed klejeniem. Dzięki temu unikniemy powstania zacieków farby.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *