Mieszkasz w domu pod lasem? Dowiedz się, jakie opcje ubezpieczenia wybrać

Właściciele nieruchomości, położonych „z dala od cywilizacji” powinni zapewnić im szczególną ochronę. Podpowiadamy, jakie ubezpieczenie powinny wybrać osoby, które zdecydowały się na życie poza miastem.

Piękny dom pod lasem jest marzeniem wielu osób. Aby jego użytkowanie okazało się beztroskie i spokojne, warto zapewnić nieruchomości odpowiednią ochronę ubezpieczeniową. Ubezpieczenie domu należy do grupy ubezpieczeń majątkowych. Powinno odpowiadać na konkretne potrzeby właścicieli, a jego zakres jest dostosowany do specyfiki nieruchomości. Wybierając polisę, warto sięgnąć po taką, którą odpowie na specyficzne zagrożenia, charakterystyczne dla terenów podmiejskich i wiejskich. O jakich zagrożeniach mowa?

Włamanie i kradzież mienia

Włamanie i kradzież mienia to realne zagrożenia dla mieszkańców domu na peryferiach. Zwłaszcza jeśli w okolicy nieruchomości nie ma zbyt wielu sąsiadów, a najbliższe zabudowania są oddalone o kilkaset metrów. Aby ochronić cenne przedmioty znajdujące się w domu, warto wykupić ubezpieczenie wyposażenia. Jeśli mienie padnie ofiarą złodziei, otrzymane odszkodowanie pozwoli na zakup nowych dóbr o podobnej wartości.

Szkody spowodowane czynnikami atmosferycznymi

Gwałtowna burza, porywisty wiatr i intensywne opady gradu mogą spowodować ogromne szkody, zwłaszcza na wsi. Zepsuty domofon i system alarmowy, uszkodzony siłownik bram i dach to tylko niektóre straty, jakie może wyrządzić szalejący żywioł. Aby polisa ubezpieczeniowa dobrze spełniła swoją funkcję, powinna uwzględniać zdarzenia spowodowane przez żywioły. Co ważne, ochrona powinna dotyczyć nie tylko domu, ale również pozostałych elementów posesji – budynków gospodarczych, garażu, bramy z furtką etc.

Szkody wyrządzone przez mieszkańców lasu

Mieszkając w bliskim sąsiedztwie lasu warto przygotować się na ewentualne szkody spowodowane przez dzikie zwierzęta. Choć takie zdarzenia nie są powszechne, ich konsekwencje mogą być naprawdę nieprzyjemne, a w dodatku bardzo kosztowne. Przykład: zniszczenie elewacji domu lub ogrodzenia przez zwierzęta leśne czy wełny mineralnej w dachu przez kuny. Przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej warto upewnić się, że ubezpieczyciel uwzględni taki rodzaj szkód.

Szkody spowodowane przez zawalone drzewo

Podczas burzy lub silnego wiatru zawalone drzewo może wyrządzić spore szkody. Pień, który osunie się na budynek gospodarczy, może uszkodzić konstrukcję jego dachu, może także zniszczyć bramę lub wybić okno. Szkody, wywołane przez zawalone drzewo powinny więc wchodzić w zakres ochrony ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie domu w budowie

Jeśli wymarzony dom dopiero powstaje, warto wykupić polisę dla domu w budowie. Zakres takiego ubezpieczenia powinien uwzględniać nie tylko aktualne, ale również przyszłe potrzeby jego właścicieli. Budowa nie stoi przecież w miejscu, a z każdym miesiącem, a nawet tygodniem, prace postępują.

Aby ochrona nieruchomości była kompleksowa, najlepszym pomysłem będzie wykupienie polisy od wszystkich ryzyk, która ochroni zarówno mury, jak również elementy stałe i wyposażenie.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *