Maszyny do frezowania betonu

Właściwy dobór, projektowanie i wykonanie posadzek staje się coraz bardziej istotne ze względu na wzrost budowlanych powierzchni, zwłaszcza hal magazynowych i obiektów przemysłowych. Obróbka powierzchni świeżo ułożonego betonu oraz procesy szlifowania i frezowania generują różne koszty wykonawstwa. Zastosowanie odpowiedniego je zmniejsza – zmniejsza się bowiem czas, który potrzebny jest do kompleksowego wykonania.

Metody obróbki powierzchniowej betonu

Wybór technologii obróbki powierzchni betonowej zawsze związany jest z efektem, jaki chcemy uzyskać. Według przyjętego ogólnie podziału wyróżniamy sześć głównych metod obróbki powierzchni betonu. Wszystkie wiążą się z oczyszczaniem, uszorstnienie i usuwanie fragmentów betonu. Pierwszą z metod jest szlifowanie, a więc oczyszczanie powierzchni z luźnych fragmentów i mleczka cementowego, z którym często wiąże się konieczność chemicznego używania kurzu, olejów i smarów. Do usuwania zanieczyszczeń wodo rozpuszczalnych wykorzystuje się mycie niskociśnieniowe, które traktowane jest jako uzupełnienie innych metod. Frezowanie pozwala na niwelowanie dużych nierówności lub przygotowanie przed ułożeniem nowej warstwy. Śrutowanie natomiast usuwa fragmenty betonu, profil uszorstnienia zależy od wielkości i kształtu granulatu ścierniwa, którym jest śrut stalowy. Dwie pozostałe metody – także do usuwania fragmentów betonu – to obróbka płomieniowa i lanca wodna. Najbardziej efektywne maszyny do frezowania betonu, zacierania, szlifowania i czyszczenia powierzchniowego są urządzenia, które mają charakterystyczne zespoły robocze – tarcze, walce i płyty zacierające. My skoncentrujemy się na frezowaniu powierzchni betonu i maszynach stosowanych w tej metodzie.

Frezowanie powierzchni betonu

Frezowanie jest metodą, która stosowana jest w przypadku profilowania, czyszczenia, wyrównywania bądź zdejmowania warstw betonowej posadzki. Celem maksymalnego zniwelowania nierówności najczęściej frezuje się techniką krzyżową. Wydajność procesu związana jest z masą maszyny – dowiadujemy się w wypożyczalni sprzętu budowlanego Ramirent. Ograniczeniem jest wówczas dopuszczalna siła działająca na operatora. Nowoczesne maszyny do frezowania są jednak projektowane w taki sposób, by siła ta – jako uboczna siły uciągu – była optymalna. Możemy stosować różne typy frezów, w zależności od podłoża, szerokości frezowania i głębokości. Zasadnicza część maszyny to wymienna głowica z frezami roboczymi. Głowicę z frezami roboczymi, inaczej lamelami, zakładana jest w zależności od rodzaju wykonywanej pracy. Mamy więc frezy ze stali utwardzonej z wkładkami z wolframu, którymi można rowkować i strugać powierzchnię betonu, fakturować ją. Frezów stalowych używa się do usuwania nalotu z nowych posadzek. Można nimi szlifować powierzchnię, by uzyskać drobną fakturę i usuwać smar, warstwy brudu. Frezy z płytkami z węglików spiekanych przeznaczone są natomiast do usuwania znaków termoplastycznych z asfaltu.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *