Jaki opał wybrać?

Jedną z najważniejszych decyzji, które musi podjąć każdy właściciel domu już na etapie projektowania instalacji grzewczej jest wybór odpowiedniego opału.

Możliwości w tym względzie są obecnie naprawdę szerokie, warto więc poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z nimi zanim wybierzemy konkretne paliwo. Od naszej decyzji na tym etapie będzie zależał dobór odpowiedniego pieca, koszt jego instalacji, a także ogólne koszty utrzymania budynku w przyszłości.

Najpopularniejsze materiały opałowe to drewno, węgiel, ekogroszek i pellet. Każde z tych paliw ma swoje wady i zalety, które warto poznać zanim zdecydujemy się na wybór opału.  Drewno należy do najbardziej ekologicznych materiałów opałowych. Jego pozyskanie w odpowiedniej ilości, a także magazynowanie w przystosowanych do tego warunkach mogą jednak okazać się dość kłopotliwe. Z tego powodu wiele osób decyduje się na ogrzewanie domów węglem lub jego zmodyfikowaną formą – ekogroszkiem. Zaletą obu tych materiałów jest wysoka wartość opałowa przy stosunkowo niskiej cenie. Trudno jednak zaprzeczyć, że przyczyniają się one do zanieczyszczania środowiska. W dzisiejszych czasach, kiedy świadomość ekologiczna społeczeństwa rośnie z dnia na dzień, a obecność smogu w dużych miastach staje się coraz bardziej palącym problemem, właściciele domów coraz częściej poszukują bardziej ekologicznych materiałów opałowych. Do tej grupy można z pewnością zaliczyć pellet. To paliwo opałowe otrzymywane z drewnianych wiórów. Aby móc nim ogrzewać dom, trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni kocioł, zwykle wyposażony w podajnik. Ten ekologiczny opał ma jeszcze jedną przewagę nad węglem – w trakcie przechowywania i palenia nim powstaje o wiele mniej brudu.

Wybierając opał powinniśmy uwzględnić szereg czynników. Koszt zakupu samego paliwa to tylko jeden z nich. Duże znaczenie ma także jego wartość opałowa, koszt zakupu kotła i instalacji przystosowanych do danego materiału opałowego, a także możliwość magazynowania większych ilości opału oraz względy ekologiczne. Często okazuje się, że z pozoru najtańsze paliwo opałowe wytwarza o wiele mniej ciepła od droższego. W rezultacie ogrzewanie domu z jego wykorzystaniem w dłuższej perspektywie pociąga za sobą większe koszty. Przed zakupem należy zatem zwrócić uwagę na stosunek ceny opału do jego faktycznej wartości opałowej.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *