Jak zbudować i pielęgnować oczko wodne?

Oczko wodne to świetny sposób na urozmaicenie aranżacji ogrodu, nawet jeżeli nie dysponujemy zbyt wielką przestrzenią. Wbrew pozorom, budowa i całoroczna pielęgnacja takiego obiektu nie nastręcza zbyt wielu trudności. Wystarczy znać kilka podstawowych zasad i umiejętnie dobrać roślinność, którą posadzimy wokół oczka i wewnątrz niego.

Wybór roślin

Wnętrze oczka wodnego należy podzielić na strefy, zróżnicowane pod względem głębokości. Do każdej z nich zostanie przypisany inny typ roślinności. Warto również pamiętać, że rośliny nie powinny zajmować zbyt wiele przestrzeni w oczku – zostawmy jeszcze trochę miejsca na wodę. Najlepiej, jeżeli oczko będzie zagospodarowane w ok. 1/3. Po powierzchni mogą pływać np. hiacynty lub rzęsa. W płytszym miejscu (tzw. strefa bagienna i płytka) możemy posadzić tatarak, kaczeńce, a także pałkę wodną. Tam, gdzie woda jest głębsza, mogą rosnąć popularne grążele żółte czy grzybień biały, znany powszechnie jako lilia. Wokół oczka wodnego, w strefie brzegowej, warto posadzić rośliny, które będą dobrze komponowały się z pozostałą częścią ogrodu, a równocześnie będą dobrze reagowały na wilgoć. Do takich gatunków należy m.in. kosaciec syberyjski i dereń.

Budowa oczka wodnego

Oczko wodne możemy wybudować bez żadnych zbędnych formalności i oficjalnych pozwoleń – pod warunkiem, że jego rozmiar nie przekracza do 30m2. Pierwszym etapem jest wyznaczenie miejsca, w którym zrobimy wykop, i stworzenie projektu oczka. Następnie przystępujemy do realizacji planu:

  • nakreślamy zarys oczka na gruncie i zaczynamy kopać
  • poziomujemy dno oczka i zabezpieczamy je żwirem lub piaskiem
  • wykładamy dno folią
  • montujemy pompę filtrującą do oczyszczania wody
  • na folię nakładamy warstwę ziemi i kamieni
  • wzmacniamy brzegi, używając zaprawy murarskiej.

Po takim przygotowaniu oczka wodnego nie pozostaje już nic innego, jak tylko posadzić rośliny i oczywiście wypełnić nieckę wodą.

Pielęgnacja latem i zimą

O oczko wodne należy dbać przez cały rok. Latem na bieżąco należy je oczyszczać i przycinać zbyt bujnie rozrastającą się roślinność. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, uzupełniamy również wodę. Z nadejściem jesieni należy przyciąć pożółkłe rośliny, dokładnie wyczyścić dno i przykryć nieckę, aby zabezpieczyć ją przed zanieczyszczeniami, np. w postaci liści spadających z drzew. Jeżeli pompa filtrująca umieszczona jest na głębokości mniejszej niż ok. 0,5 m, najlepiej ją wyjąć. Na zimę możemy usunąć wodę z oczka, jednak nie jest to konieczne. Na https://www.obi.pl/porady/garden-and-leisure/water-in-the-garden/pond-care/zabezpieczenie-oczka-wodnego-przed-zamarzaniem/ można znaleźć porady dotyczące ochrony oczka wodnego w czasie mrozów – do najpopularniejszych sposobów należy pozostawienie w oczku kawałka drewna czy piłeczki gumowej, unoszących się na powierzchni wody. Jeśli jednak zdecydujemy się na opróżnienie oczka na zimę, przed ponownym napełnieniem go wodą należy upewnić się, że jego dno jest wciąż szczelne, by woda nie wyciekała do gruntu.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *