Jak wybrać dewelopera?

Zakup mieszkania tylko z pozoru wydaje się sprawą prostą, łatwą i przyjemną. W rzeczywistości jest to operacja wymagająca dużego wysiłku, odpowiedzialnego podejścia, rozsądnego planowania i pokonywania kolejnych przeszkód na drodze do odebrania wymarzonych kluczy.

Bez dobrego przygotowania istnieje ryzyko, że wybierzemy źle i będziemy podjętej decyzji żałować a nie możemy sobie na to pozwolić bo nie jest to zakup roweru na lato, tylko inwestycja obarczona zobowiązaniami finansowymi na dwadzieścia lub nawet trzydzieści lat. Jeśli nie chcemy powierzać wszystkiego w ręce pośredników nieruchomości, to czeka nas wiele pracy.

Pierwszym etapem przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym jest wybranie dewelopera, któremu powierzymy odpowiedzialność za nasze zadowolenie z nowego lokum i, oczywiście, niemałe pieniądze. Jak nie przewrócić się na pierwszej przeszkodzie i wybrać najlepszego dla nas dewelopera?

Szukaj

Warto zebrać sobie kilku deweloperów, którzy realizują lub zamierzają realizować inwestycje w okolicach, w których chcielibyśmy zamieszka. Po zbudowaniu takiej małej bazy danych, możemy rozpocząć poszukiwania. Internet daje w tych czasach wiele możliwości i szkoda byłoby z nich nie skorzysta. Odwiedź ich strony internetowe, zobacz jakie inwestycje realizowali w przeszłości. Na przykład deweloper Budros umieszcza na swojej stronie inwestycje aktualne i te już zrealizowane (http://www.budros.pl/mieszkania-gdansk/). Poszperaj na różnych serwisach z opiniami o inwestycjach czy deweloperach. Przejrzyj fora miejskie lub te, na których rozmawia się o konkretnych dzielnicach – być może znajdziesz tam interesujące Cię informacje. Postaraj się zebrać jak najwięcej informacji, które potem…

Weryfikuj

… będziesz mógł sprawdzić. Wykonaj niezobowiązujący telefon do biura sprzedaży dewelopera i zapytaj o dręczącą Cię kwestię. Odwiedź plac budowy wybranej inwestycji i zobacz, czy to co piszą jest prawdą. A może ktoś z Twoich znajomych korzystał z usług danego dewelopera i mógłby Ci o nim trochę poopowiada? Przejedź się na teren innej inwestycji i porozmawiaj z mieszkańcami, może dowiesz się rzeczy, o których nie miałeś pojęcia – tych negatywnych jak i pozytywnych.

Wymagaj

Rynek mieszkaniowy jest obfity w propozycje, nie jesteśmy więc skazani na to, co podsuną nam sprzedawcy. Możemy wybierać i oczekiwać jak najlepszych warunków, w końcu jest to naprawdę kosztowna operacja. Odwiedź biuro sprzedaży i zapytaj o to, co deweloper może Ci dodatkowo zaproponować. Różni deweloperzy różnie konstruują swoje oferty – jedni za tę samą cenę zaproponują wykonanie z lepszych materiałów lub zniżki na zakup materiałów wykończeniowych. Pytaj o warunki, promocje, nie zaszkodzi też się potargować. W końcu nic nie tracisz, to deweloperowi zależy na sprzedaży mieszkania.

Bardzo ważną kwestią są oczywiście sprawy związane z kredytowaniem takiej inwestycji. Wielu deweloperów dołącza do swoich ofert pomoc nie tylko przy załatwieniu wszystkich formalności, ale także współpracując z instytucjami finansowymi pomoże wybrać najbardziej korzystne dla nas rozwiązanie. Warto mieć to na uwadze.

Sprawdzaj

Bardzo dobrze byłoby, gdybyś zainteresował się kondycją finansową firmy, która sprzeda Ci mieszkanie. Takie dane są ogólnodostępne i można sprawdzić je na przykład w Krajowym Rejestrze Sądowym. Zorientuj się, czy wykonawca inwestycji nie jest czasem w stanie upadłości, zobacz czy inwestycje są realizowane w terminach, sprawdź jak wyglądają te wykonane przez niego wcześniej i czy jest po prostu godnym zaufania partnerem biznesowym.

Będzie to kosztowało sporo Twojego czasu, ale nie ma nic za darmo. Lepiej przyłożyć się do tego na początku, niż później żałować tego, że nie dopilnowało się tak ważnego dla Ciebie przedsięwzięcia. W końcu chodzi tu o komfort życia.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *